Ochrona i monitoring Kalisz - ochrona imprez masowych | Montaż alarmów Kalisz

LEX - CHRONIMY NAJLEPSZYCH


slide

LEX - CHRONIMY NAJLEPSZYCH


slide

LEX - CHRONIMY NAJLEPSZYCH


slide

Aktualności

06.12.2013
"KOCHANIE NA KREDYT"

Sztuka teatralna

Kochanie na kredyt

 

Autor:       Marcin Szczygielski

Reżyseria: Olaf Lubaszenko

Kostiumy: Tomasz Jacyków

Muzyka:    Zdzisław Kalinowski

 

Producenci: Zdzisław Marcinkowski

                      Mariola Berg

 

OD AUTORA:

Żyjemy w świecie najróżniejszych „holizmów” – uzależnienia stają się naszą naturą, a dostępnych używek przybywa z dnia na dzień. Uzależniamy się już nie tylko do chemicznych substancji, ale od czynności i uczuć na skalę niespotykaną do tej pory w historii cywilizacji. Internet, zakupy, telewizja, seks, przyjemności, higiena, jedzenie, popularność – przedawkowane wpędzają nas    w kłopoty nie mniejsze, niż nadmiar alkoholu. Anna to dziewczyna sukcesu –    w pogoni za życiowym powodzeniem wpada w spiralę uzależnień, a uzależnić potrafi się w równym stopniu od kochania, jak i od kupowania. Chłopak wymyka jednak jej się z rąk, na progu mieszkania staje komornik z obstawą,      w dodatku niezbyt lubiana do tej pory macocha nagle odkrywa w sobie pokłady instynktu macierzyńskiego, które obsesyjnie manifestuje. Osaczona dziewczyna próbuje zapanować na rozsypującymi się elementami układanki, jednak uzależnienia wciąż biorą górę... „Kochanie na kredyt” to komedia z elementami farsy – wypukłe zwierciadło, którego zniekształcenie komicznie wyolbrzymia szczegóły rzeczywistości. Każde powiększenie ma jednak to do siebie, że daje widzowi szansę dostrzeżenia pozornie nieistotnych detali determinujących nasze życie, a z tego spostrzeżenia płynie konkretna nauka – w dzisiejszym świecie niezwyle łatwo jest pomylić pragnienie z nałogiem.

                                                                                                              Marcin Szczygielski

 

OPIS POSTACI:

Anna (AGNIESZKA SIENKIEWICZ) – trzydzieści lat, mieszka w dużym mieście, jest samotna. Poszukuje od kilku miesięcy pracy, wcześniej prowadziła w telewizji porannej kącik poświęcony gotowaniu, bo udało jej się wygrać. Skończyła kulturoznawstwo. Rozstała się niedawno ze swoim chłopakiem, który pracuje w telewizji i rzucił ją, gdy straciła pracę. Anna jest w nim ciągle zakochana (a przynajmniej tak jej się wydaje)  i liczy na to, że do siebie wrócą. Dziewczyna wymyśla najróżniejsze preteksty, aby się z nim spotkać – dzwoni o najróżniejszych porach dnia i nocy, zmusza aby do niej przyjeżdżał itd. Anna jest uzależniona od zakupów. Pomimo tego, że nie zarabia, bez przerwy cos kupuje, tonąc w coraz większych długach i nie jest w stanie spłacać ogromnych kredytów, które zaciągała na mieszkanie i jego wyposażenie.

Paweł (BARTEK KASPRZYKOWSKI)  były chłopak Anny, koło czterdziestki. Przystojny facet, który do swojego wyglądu przywiązuje ogromną uwagę. W życiu nastawiony jest przede wszystkim na karierę, uwielbia imprezy z czerwonym dywanem i błyski fleszy papparazzich. Jest tak skupiony na sobie, że nie potrafi zbudować żadnej relacji. Annę traktował instrumentalnie – dopóki robiła karierę w tv chętnie się z nią pokazywał publicznie. Pochodzi z bardzo zamożnej rodziny, nie martwi się więc pieniędzmi. W gruncie rzeczy jest jednak przyzwoitym człowiekiem  i martwi się   o Annę, kiedy więc ta dzwoni do niego, za każdym razem przyjeżdża. Nie ma pojęcia o finansowych kłopotach dziewczyny. Ma pewien osobisty problem, z którym się boryka.

Grażyna (TAMARA ARCIUCH) – macocha Anny, która nie pracuje. Rozwiodła się  z ojcem dziewczyny kilka lat temu, marzy o kolejnej miłości, zwłaszcza, że jest młoda. Dopóki była z ojcem Anny, nie przepadała za pasierbicą, jednak po rozwodzie bardzo się do niej zbliżyła – z punktu widzenia dziewczyny nawet aż za bardzo. Ze wszystkich sił  próbuje zastąpić Annie nieżyjącą matkę. Jest zagorzałą wielbicielką  jogi, salonów kosmetycznych i zdrowego trybu życia. Angażuje się w dziesiątki zajęć, chodzi na kurs fotografii, warsztaty poetyckie, scenopisarskie itp. Założyła sobie właśnie profil na portalu randkowym, codziennie publikuje swoje nowe zdjęcia i nie rozstaje się ze smartphonem, bez przerwy sprawdzając skrzynkę mailową. Nienawidzi Pawła za to jak potraktował jej córkę, zresztą od początku uważała, że chłopak ją wykorzystuje. Ciągle odwiedza Annę bez uprzedzenia.

Dominik (FILIP BOBEK) –komornik, którego zadaniem jest zajęcie majątku Anny. Ma trzydzieści parę lat, kilka miesięcy temu rzuciła go żona, która związała się z jego byłym przyjacielem, egzekutorem sądowym. Dominik nie znosi swojej pracy, bo ma na nią zbyt miękkie serce, ale nie umie niczego zmienić w swoim życiu, chociaż marzy o tym, aby prowadzić własną, włoską restaurację. Zna Annę z widzenia, bo oglądał w tv jej kącik kulinarny, jednak początkowo się z tym nie zdradzi. Pozornie jest dosyć szorstki w obyciu, jednak ma bardzo szlachetną i skłonną do poświęceń naturę (typ amanta z powieści Jane Austen).

Łucjan – (PIOTR ZELT) –  lat czterdzieści kilka, który chodzi z Dominikiem jako jego obstawa – zawsze w mundurze. Kawaler, małomówny, zgrywa twardziela, ale ma duszę romantyka i jest nieśmiały w stosunku do kobiet.  Panicznie boi się huku i hałasu, które wywołują u niego jąkanie, na które jedynym sposobem jest dla niego zaśpiewanie choćby dwóch wersów z jakiejś  anglojęzycznej, popowej piosenki. Kocha literaturę i zna setki przysłów – na każdą sytuację ma coś w zanadrzu. Próbuje sobie z nimi poradzić, uczęszcza na liczne zajęcia z terapii grupowej. Na jednych z nich zobaczył  Grażynę. Spodobała mu się, jednak nie potrafi jej tego wyznać.